top of page

KREDENS MUSIC

Насолоджуйся звучанням улюбленої кав'ярні будь-де та будь-коли

Наші плейлисти на різних платформах

Kredens Music YouTube.png
Kredens music Spotify.png
Apple music Kredens.png
Про Українську музику.png

Музика є невід'ємною частиною не лише наших кав'ярень, а й нашого з вами життя. Ми вільні слухати музику різних жанрів, стилів та походження (окрім російської). Проте аби розуміти цінність української музики та її шлях, потрібно знати її історію.  Українська культура зазнавала репресій впродовж багатьох років, але попри те ми зараз можемо насолоджуватися якісною сучасною музикою та не менш якісними, глибинними піснями минулого.

Українська музика 🎙

Коріння української музики сягає прадавніх часів ще дохристиянської епохи, коли пращури українців створювали народні пісні, пов’язані з язичницькими обрядами. Відголоски цих пісень збереглися в українському фольклорі й донині. Український музичний фольклор є одним із найбагатших серед музичного фольклору європейських народів: дослідники нараховують до 500 000 українських народних пісень. Серед них різні жанри: календарно-обрядові, епічні (історичні пісні, думи), лірико-епічні, ліричні пісні, різноманітні танцювальні пісні, інструментальна танцювальна музика й танці, інструментальні награвання.

На кожному історичному етапі виникали нові зразки народної творчості, але при цьому зберігалися й найбільш популярні з попередніх епох. Тому український музичний фольклор, який дійшов до нашого часу в записах і в народній пам’яті, - це справжній музичний скарб. Він розкриває духовне життя народу на різних історичних етапах. У піснях відбилася історія народу, його ментальність, світосприйняття й багатобарвна гама почуттів.

Українська музика

Сьогодні ми звами поговоримо про музичну культуру в проміжку 30-х - 80-х років

Прихід радянської влади на терени України ознаменувався низкою трагічних подій. 1921 року агентом ВЧК був вбитий Микола Леонтович, а 1928 року було заборонено діяльність товариства його пам'яті. Найстрашніших утрат українське мистецтво зазнало у 1930-ті роки, протягом яких радянською владою було знищено кілька сотень бандуристів, кобзарів і лірників, а 1938 року слід за іншими митцями «розстріляного відродження» був розстріляний музикант і етнограф Гнат Хоткевич.

1930-ті — 1950-ті роки

Починаючи з другої половини 1930-х років, музичне мистецтво радянської України розвивалося переважно у руслі соцреалізму, що став єдиним офіційно дозволеним в СРСР «творчим методом» літератури і мистецтва, тоді як митці, що відходили від цього методу піддавались жорсткій критиці й переслідуванням. Зокрема нещадній критиці на пленумах Спілки композиторів піддавалися твори Б. Лятошинського і Л. Ревуцького, причому останній після 1934 року практично припинив творчу діяльність, обмежившись викладацькою та редакторською роботою

Вільною від комуністичного диктату до 1939 року лишалось лише музичне мистецтво західної частини України, що до 1939 року входила до складу Польщі. На заході України працювали композитори В. А. Барвінський, С. Ф. Людкевич, А. І. Кос-Анатольський, фольклорист Ф. М. Колесса.

Намалюй мені ніч

1960-ті — 1980-ті роки

Українська музика в період з 60-х по 80-ті роки XX століття пережила золоту епоху, коли її вплив та популярність значно зросли. Цей період був характеризований історичними змінами, національним пробудженням та культурним розквітом.

1960-ті роки відзначаються проривом української композиторської школи на світову арену, опануванням новітніх течій європейської музичної культури.

У цих роках Україна переживала епоху Комуністичної партії, але водночас зберігала свою унікальну культурну спадщину та національну самобутність. У цей період культурний рух "Відродження" почав набувати сили, спонукаючи українців до збереження та розвитку своєї національної культури.

У Києві створюється група митців «Київський авангард», до якої увійшли композитори, як Валентин СильвестровЛеонід ГрабовськийВіталій Годзяцький, Володимир Губа.

Центральною фігурою в цій групі був диригент Ігор Блажков. Внаслідок розходження з ретроградними тенденціями офіційних музичних кіл СРСР Члени «Київського авангарду» зазнавали різного роду утисків. В подальшому кожен із композиторів пішов своїм шляхом у мистецтві, а неформальна група розпалася.

Світове визнання отримала національна школа вокального мистецтва. Яскраві імена української оперної сцени — А. Солов'яненкоД. Гнатюк, Б. Руденко, Є. Мірошниченко. Визначною подією музичного життя стала постановка опери Д. Шостаковича «Катерина Ізмайлова» у Києві 1965 року.

Паралельно із формуванням поп-музики в Західних країнах, в Україні, як і інших радянських республіках, досягає свого розквіту радянська естрада. Особливо виділяється творчість Володимира Івасюка, автора понад 100 пісень, чиє життя трагічно обірвалось 1979 року.

Після смерті Володимира Івасюка 1979 році його пісні стали символом національного протесту та бажання вільної самовиразності.

 

Українські музиканти 60-х - 80-х років звертались до народної спадщини, використовуючи українські мотиви, мелодії та тексти у своїх композиціях. Це сприяло зміцненню національної самобутності та популяризації української музики як невід'ємної частини світової культури.

Ми знайшли для вас найкращі твори української естради які ви можете послухати на нашому акаунті в SPOTIFY

Автор: Дяків Григорій

bottom of page